петък, 10 януари 2014 г.

Лавандула теснолистна

Ботаническо наименование:
Lavandula angustifolia/officinalis

Аромат:
Сърдечна нотка

Основни съставки:
Лавандулата има повече от 100 съставки. Това е една от причните за многостранната употреба на тази класика на аромакултурата. Съдържа алкохоли като борнеол, гераниол, линалол, естери, като геранил и линалилацетат, и терпени като пинен и лимонен. Лавандулата съдържа висок процент фенол, затова е силен антисептик и антибиотик.

Видове:
Съществуват 39 вида лавандула, от които най-широко разпространен е Lavandula angustifolia, който често наричаме само лавандула. Lavandula angustifolia (английска лавандула), е била известна още като Lavandula officinalis (лечебна лавандула), или Lavandula vera (истинска или холандска лавандула, макар някои да твърдят, че последната е отделен и обособен вид на Lavandula spica). От самата Lavandula spica (спайк или староанглийска лавандула) се добива едноименното масло (лавандула спика), към която се отнася и вида Lavandula latifolia (широколистна лавандула). Лавандиновото масло пък се добива чрез дестилация на един хибрид, кръстоска между същинска лавандула/теснолистна (Lavandula angustifolia) и лавандула спика/широколистна (Lavandula latifolia).

Етимология: 
Думата лавандула идва от латинския глагол lavare (мия), тъй като тя е била едно от любимите ароматични вещества, използвани от римляните, във връзка с техните хигиенни навици. Въпреки това се предполага, че това обяснение може да не е достатъчно достоверно, и че името всъщност може да е получено от латинското „livere“(„синкав“)

Отглеждане:
Лавандулата е вечнозелен благоуханен храст, типичен за Южна Европа и особено за Средиземноморието. Голяма част от индустриалната реколта се отглежда във Франция, Испания, България и Руската федерация. Висококачествено масло се произвежда още и в Тасмания. Норфолк, Англия, е известен с производството на английско лавандулово масло, което обаче се добива в ограничено количество.

Лавандулата може да вирее на доста голяма надморска височина. Достига височина един метър и често се разраства настрани. Тесните листа са сиви и мъхести; цветовете са синьо-сиви, скупчени на дълги тънки дръжки. Маслените жлези се намират в миниатюрните звездовидни косъмчета, с които са покрити листата, цветовете и дръжките.

Лавандулата се събира през най-горещите часове на деня, в тихо, сухо, слънчево време, когато съдържанието на етерично масло е най-високо. Това е така, поради факта, че маслото предпазва растението през горещите часове на деня, и ето защо не е чудно, че лавандулата е едно от най-мощните средства против изгаряния.

Екстракция:
Цветовете се обработват, чрез парна дестилация. Добитото маслото е конкрет или абсолю. От около 150-180 килограма лавандула чрез парна дестилация се получава 1 (един) килограм етерично масло.

Маслото е прозрачно и на цвят може да бъде от тъмно жълто до тъмно зеленикаво-жълто, има силно ухание. Съдържанието и качеството на маслото много зависят от климата, почвата и надморската височина. Френската лавандула се смята за по-добра от английската например, защото е по-богата на линалилацетат; той придава плодовата, по-сладка нотка, която се смята за по-приятна от камфоровата английска лавандула, с нейния висок процент линалол.

Масло може да се добива и от дръжките, но ароматът не е толкова деликатен като този от цветовете.

Въздействие:
Универсално масло! Лавандулата действа успокояващо, релаксиращо, антидепресивно, против стрес, невроза, мигрена, напрегнатост, неуравновесеност и лошо настроение. Укрепва имунната система, централна и периферна нервна система. Чудесно средство при безсъние (1 к. на ъгъла на възглавницата).

Лавандулата има стимулиращ и тонизиращ ефект върху пациенти с функционални разстройства на нервната система. Според реоенцефалографии, тя има положителен ефект върху хемодинамиката на главния мозък, намалява показателите на тонизиращо напрежение на стените на кръвоносните съдове и умерено повишава тяхното кръвоснабдяване в сравнение с данните от контролните изследвания. Положително влияе върху динамиката на параметрите на сърдечно-съдовата система при лечението и рехабилитацията на пациенти с коронарна болест на сърцето.

Отлично средство при грижа за кожата. Подходящо е за всички типове кожа, псориазис, екземи, дерматити, себорея, акне, комедони, гъбични заболявания, обезболявания, при лечението на гнойно-възпалителни заболявания на кожата, мощно средство за зарастване на рани и изгаряния, противовъзпалително, антиалергично;

Тя е изключително мощно средство при слънчеви и други изгаряния до 2-ра степен.

Известна е историята на френския химик Рене-Морис Гатфосе, който при пожар в лаборатория, където работи, изгаря ръката си и инстинктивно я потапя в най-близката течност, която за щастие се оказва масло от лавандула. Настъпило незабавно облекчение на болката и впоследствие раната зараснала изключително бързо и без следи. Гатфосе възражда знанията за етеричните масла и ароматите и за първи път въвежда термина „ароматерапия“.

Лавандулата намалява и нормализира кръвното налягане, изравнява пулса, използва се при аритмия, тахикардия.

Оказва болкоуспокояващо действие при главоболие, съдови спазми, превантивно средство срещу атеросклероза.

Лавандулата притежава противопростудно и противокашлично действие. Линалилацетатът като основен компонент в лавандуловото масло, има спазмолитичен ефект. Това свойство прави лавандулата обещаващо средство за лечение на бронхиална астма и неспецифични възпалителни заболявания с астматичен компонент. Маслото повишава устойчивостта на организма при умора и инфекциозни заболявания, при настинки, остри респиратирни заболявания и грип, при остра продължителна пневмония, хроничен бронхит, белодробна туберкулоза, бронхиална астма, фарингит. Изследвания с пациенти болни от туберкулоза показа, че лавандулата нормализира хормоналния статус: понижава повишените нива на тироксин, кортизол, прогестерон, естрадиол, повишава намалените показатели на инсулин. Съдържанието на тироксин, трийодтиронин, тироксин свързващия глобулин, които са били нормални, не са се променили.

Нормализира повърхностната активност на белите дробове. Използва се при паразитни болести, при епидемии. Лавандулата има изразено противовъзпалително действие, което се проявява в нормализиране на кръвната картина.

Лавандулата повишава нивата на кортикостерон два пъти, което е свързано с увеличаване на количеството и качеството на работа, подобряване на вниманието, намаляване на броя на грешките, увеличаване на паметта за числа.

Лавандулата има радиозащитни свойства. Тя може да повиши радиорезистентността на тялото при продължително излагане на малки дози радиация, която има важно практическо значение. Осигурява имунозащитен ефект. В условия на интоксикация на соли на тежки метали в рамките на няколко дни, има положителен ефект върху функцията на централната нервна система, черния дроб, миокарда и кръвта и морфологията на вътрешните органи.

Има аналгетичен ефект при неврити, невралгии, ставни и мускулни болки.

Оптимизира храносмилането, нормализира функциите на черния дроб и жлъчния мехур, използва се при инфекции на пикочните пътища.

Ароматни вани с лавандула помагат за очистване на организма от шлаки, след боледуване или диети. Облекчава болезнени състояния, ПМС, при хормонални нарушения. Ваните на краката премахват умората и предотвратяват неприятната миризма на краката.

Векове наред маслото е използвано за ароматизиране на бельо, в ароматни води за хигиенизиране, ароматизиране и дезинфекция, за прогонване на молци от гардеробите, против комари, противоотрова при ухапвания от отровни насекоми и змии.

Елиминира възбуда, безсъние, депресия, непродуктивни саморазрушителни емоции. Намалява либидото. Аромат на вътрешно съзидание и покой, развива абстрактния подход към конфликтите и неприятностите, не позволява негодуванието и болезненото наслаждаване на стресови детайли "да заемат" ума. Елиминира плачливост и истерични реакции.

Способства самопознанието, самоусъвършенстването и медитацията, способства бързото възстановяване на силите, отваря проводимостта на енергията, осигурява пълна енергийна релаксация, помага за резорбция на "белезите" на енергийната обвивка, помага да излекуваме душевните си рани, да се освободим от завистта и празната амбиция, намалява агресията.

Съчетава се много добре с: розмарин, мента, лимон и др.

Не е желателно да се ползва при анемия или проблеми на щитовидната жлеза и употреба на продукти с йод или желязо.

Внимавайте за фалшификати!

Много често етерично масло от хибридното растение лавандин (lavandula hybrida) се предлага като истинска/теснолистна лавандула (lavandula angustifolia или lavandula officinalis) поради по-ниската си цена. Следва да се внимава при покупката на етерично масло, когато лавандулата се използва с терапевтична цел. Ефектът, ако се използва лавандин вместо лавандула ще бъде различен и няма да подейства, така както сме очаквали.

Възможности за употреба:
  • Аромалампа: 5-7 капки на 15 m2 – при простуда, безсъние, при пушачи
  • Горещи инхалации: 1-3 капки, продължителност на процедурата 3-6 минути.
  • Студени инхалации: продължителност 5-7 минути.
  • Вани: 4-7 капки в 1 с.л. емулгатор – за отпускане, безспокойство, нормализиране на хормоналните функции при жените
  • Вани за крака: 3 к. при умора, миризма, пот
  • Масаж: 5-7 к. етерично масло в 10 мл базово масло – при мускулни болки, радикулит, невралгии, остеохондроза (ошипяване на гръбнака)
  • Разтривки: 7-8 к. етерично масло в 10 мл базово
  • При изгаряния: намажете изгореното място с чисто масло и покрийте с марля
  • Студени компреси: 5-10 к. в 150 гр. вода – при рани
  • Топли компреси: 5-7 капки
  • Изплакване на устата: 1 к. в 1 чаша вода, добре разбъркана – стоматит, пародонтоза, зъбобол, профилактика на кариес
  • За обогатяване на шампоан: 3 к. етерично масло в 10 мл. шампоан – косопад, пърхот
  • Защита от насекоми: 2-3 к. директно върху материя, може и върху пердета или приготвяне на спрей (1-2 к. етерично масло в 1 шише минерална/дестилирана вода; разклаща се енергично преди употреба)
  • Ароматизиране на бельо, против молци: по 1-2 капки на различни места в гардероба
  • Аромамедальон: 2-3 капки.
  • Промивка: Нанесете 3-4 капки на 1/2 чаена лъжичка сода за хляб или мед и разтворете в 200 грама топла преварена вода. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар